»

صنعت ریلی کشور پیشرفت سریعی خواهد داشت

سید میعاد صالحی گفت: بیش‌از سه دهه حوزه ریلی، حوزه اولویتی نبود اما با توجهات ویژه رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی حوزه ریلی نسبت به گذشته پیشرفت قابل توجه‌ای خواهد داشت.

سید میعاد صالحی مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری دهمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل ریلی، گفت: حوزه ریلی در بازه زمانی طولانی با غفلت رو به‌رو بود و با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در بند ۲۴ سیاست‌های کلی خودشان در سال ۹۴ بر اساس قانون ششم که هم‌اکنون نیز در اجرا می‌باشد توسعه حوزه ریلی باید الویت کشور باشد و ضریب قابل توجهی به حوزه ریلی استثنا شود.

وی افزود: بیش‌از سه دهه حوزه ریلی، حوزه اولویتی نبود اما با توجهات ویژه رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی حوزه ریلی نسبت به گذشته پیشرفت قابل توجه‌ای خواهد داشت.

صالحی در ادامه تاکید کرد: زمانی که حوزه ریلی مورد توجه و پیشرفت قرار می‌گیرد نقض‌های موجود بیشتر دیده خواهد شد و البته تزریق بودجه برای بهتر شدن امکانات و شرایط افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ادامه داد: شرکت‌های خصوصی نیز در حوزه‌های مختلف عمل می‌کنند مانند نفت و پتروشیمی تا حوزه‌های فولاد و مس… تا گردش‌های مالی در حوزه حمل و نقل ریلی بیشتر شود.

وی گفت: قطعاً حوزه ریلی با توجه به امنیت و هزینه‌های پایین‌تر الویت خواهد بود و در حوزه مسافر برای مسیر تهران- مشهد میزان یارانه‌ای که بابت سوخت هر نفر مصرف می‌شود ۲۵۰ هزار تومان و در بخش جاده‌ای اتوبوس ۷۵۰ هزار تومان است و قطعاً اگر بتوانیم حوزه ریلی کشور را گسترش دهیم میزان سوخت مصرفی کاهش می‌یابد و این روند به سود کشور و مسافر خواهد بود

صالحی در ادامه تصریح کرد: اگر ده میلیون تن با ریل ترانزیت کنیم به طور مستقیم با صرفه جویی سوخت حدود ۳۰۰ میلیون دلار به نفع کشور است که رقم بالا و مهمی است تمام این مباحث نشان دهند این است که حوزه ریلی باید ارتقا یابد.

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در ادامه افزود: حدود یک دهه گذشته به ویژه در دولت پیشین پروژه‌های ریلی در حال احداث بخش علائم و سیگنالینگ که به طور کامل باید به عنوان بخش جدایی ناپذیر ایمنی و نفوذ فناوری برای احداث پروژها باید در نظر گرفته شود از ردیف بودجه پروژه‌ای عمرانی حذف شد اما با توجه به پیگیری‌های وزیر راه و شهرسازی در حال بررسی است.

سایت خوان